Som jeg skrev den anden dag, så ville jeg lige skrive lidt om det her - det skal på det kraftigste bemærkes at det er min egen erfaring det her.
De 3 sanser her hænger sammen efter min mening, men kan dog også skilles ad, det jeg mener er at der faktisk er et par faktorer mere, men altså det bliver udløst af lugt, lugten af at man laver mad aktivere evnen til at man føler sult, man gå efter lugten.
Eksempel du er ude at gå en tur, du kommer forbi et hus hvor du kan lugte at der bliver stegt and, man bliver lækkersulten og får lyst til at spise.
Det er jo også det der sker når man står og laver mad der hjemme det får en til at få lyst til at spise.
Prøv at fjerne lugten af maden du har ikke samme appetit.
Synet gør også meget, vi tager et eksempel mere op, du står og laver flæskestegs sovs, du syndes ikke den smager af meget, men kommer så i tanke om at du har glemt kulør, prøv at sætte en skål sovs på bordet næste gang bare uden kulør til flæskestegen, folk vil med det samme brokke sig og sige at den ikke smager godt, i baghånden har du en sovs med kulør, og de siger den smager godt, den eneste forskel er farven det er det samme.
![]() |
Hjemmelavet mad - med krydderier, ikke forkogt og frisk lavet |
Så min tanke er at syn og lugt giver også smag, men smagen er der også alene, men syn er lugt er vigtig. mad kan lugte dårligt og se forkert ud.
Jeg elsker mad - jeg elsker at lave mad til andre, jeg kan godt li at lave mad hvor andre deltager eller kigger med, det er at give maden kærlighed, men jeg er udfordret pga jeg som tidligere har skrevet at jeg ryster meget på mine hænder. Det er så noget helt andet.
Mad der ser godt ud, lugter godt - ja det er god smag. Mad der er færdig lavet på en fabrik eller et stort fælles køkken, hvor det enten kommer frosset, koldt eller opvarmet kan jo ikke være helt så lækkert på samme måde.
Men mad der står i varmeskabe i lufttætte beholdere - kan stinke så meget at man ikke har lyst til at spise maden. Jeg kan huske en episode fra Epilepsihospitalet, dengang fik vi varm mad midt på dagen, menuen var steg røget makrel - da de her varme beholdere blev åbnet mistede alle lysten til mad sikke en stank der bredte sig og der blev smagt på maden, maden havde stået i varme skab i ca. 3 timer efter den var blevet øst op i disse ja nærmest containere der er lufttætte, det blev til at vi spiste frokosten i stedet for, og til aftensmaden fik vi pizza i stedet for.
Derfor er jeg tilhænger af at man skal tilbage til at lave maden, det gælder også på plejehjem, bosteder i stedet for præfabrikeret mad lavet i fælles køkkener.
![]() |
Mad lavet i et fælles køkken og bragt ud som køle mad, Billedet er fra DR.dk |
Hvem af jer har lyst til at, spise hvis i får det der er serveret i den sorte bakke, så længe vi kan se hvad vi spiser så nægter jeg at spise det, det er faktisk det man gerne så at jeg tog i mod i Odense Kommune.
I forbindelse med min kamp mod Odense Kommune har men åbenbart har de svært ved at hører hvad det er jeg siger - de mener at det at lave mader er det samme som at spise den, på grund af min rysten har jeg bare et kæmpe problem og det er faktisk at få maden ind i munden uden at tabe hovedparten af min mad. Og det er i min optik 2 forskellige ting. Der er forskel på at lave maden og på at spise maden.
Men at begynde at blende sin mad fordi jeg taber min mad - det er kasse tænkning så det klodser, man vil ikke tillade at man får hjælp. De nægter at hjælpe fordi de har fået at vide der skal spares penge, det til trods for at regeringen har lavet en ældre milliard, men nææææ man skal brug penge på at lave infrastrukturen om i Odense så vi fisker lige pengene ind i en anden kasser og så tror man at borgerene køber den, og så skal man lige bruge 100 frivilligehænder på at spare penge på personale. Føj for en gang kasse tænkning af værste skuffe.